Голландський аукціон. Що це?

Голландський аукціон. Що це?

Голландські аукціони (dutch auction, голландские аукционы) - це один із різновидів аукціонів.

На відміну від англійських аукціонів (так званих English Forward) де учасники поступово підвищують ціну своєї пропозиції , голландські аукціони працюють з пониженням ціни. Під час аукціону ціна автоматично знижується, аж поки хтось з учасників це зниження не зупинить. Це означатиме, що він готовий купити лот за цю суму.

Голландській аукціон не є кращим чи гіршим ніж інші моделі аукціонів. Він просто більш ефективний для певного типу активів. В першу чергу, тих, по яких важко визначити ринкову ціну - цю ціну визначають учасники.

З жовтня 2017 року за голландською моделлю в Україні продають проблемні активи банків, що ліквідуються. “Голландці” допомагають продавати такі активи, які не вдавалося продавати роками.

Головна відмінність “голландців” - це автоматичне пониження стартової ціни лота, поки хтось з учасників аукціону не зупинить пониження.

Крім того, голландські лоти дозволяють продавати набагато швидше. Сьогодні за класичним (англійськім) аукціоном в ProZorro.Продажі покупці можуть пропонувати лише ціни вище, ніж стартова ціна. І багато аукціонів не відбуваються взагалі.

Справа в тому, що реальну ціну кредитних зобов’язань (або просто боргів) визначити дуже важко. Тому зараз торги починаються з номінальної ціни (вартості заборгованості по кредиту). Якщо аукціон не відбувається, лот виставляють ще раз, але вже на 10% дешевше. Так лот може виставлятися 2, 3, 5, 8 разів. І продаж одного лоту іноді триває місяці.

“Голландці” допоможуть скоротити цей період. Весь період зниження тепер займе лише 5-6 годин. За цей час від 100% вартості починається пониження по 1% за крок, і аж до 80 кроків.

В ProZorro.Продажі після зупинення одним з учасників автоматичного зниження ціни, ще буде етап подачі закритих цінових пропозицій, коли інші учасники матимуть змогу запропонувати більшу ціну, ніж зафіксовано. Все це робиться для того, щоб учасники голландського аукціону змагалися між собою. І щоб держава отримала більш високу ціну за лот.

Голландські аукціони дозволяють продавати те, що не продається, наприклад борги: прострочені кредити, які тривалий час не знаходять покупця.

Початкова ціна лоту під час всього аукціону покроково може знижуєтися зі 100% до 20% через певні проміжки часу у автоматичному режимі. Зниження триває до тих пір, поки у когось із гравців не “здадуть нерви” та він не натисне кнопку “придбати” .

Потім усі учасники можуть зробити закриті пропозиції. Які мають бути вищими за вже зафіксовану ціну. Але той учасник, який зупинив зниження ціни, матиме право останнього ходу - це такий бонус за те, що він першим зупинив зниження. За Регламентом ЕТС його ставка має мінімум на 1 крок перевищувати максимально закриту цінову пропозицію. Наразі це 1% від стартової вартості лоту.

Хто може взяти участь у голландському аукціоні? Приватні особи та професійні представники ринку. Жодних обмежень немає.

Головне - зареєструватись та підтвердити наявність гарантійного внеску у розмірі, як правило, 5% балансової вартості лоту. Внесок краще зробити заздалегідь (хоча внести його можна аж до 15:00 дня аукціону), а от приєднатися до самого аукціону можна буде прямо протягом дня торгів.

Також, на відміну від аукціонів за “англійською моделлю”, “голландець” відбудеться навіть тоді, коли на один лот прийде всього один покупець. Кількісних обмежень учасників також немає.

Усі лоти, що не продадуть після зниження ціни до 20% та завершення аукціону, будуть об’єднуватись у колективні пули та знову, вже пакетно, виставлятись на торги.

На відміну від попередніх торгів, ціна пулу (який включатиме в себе різні активи) стартуватиме з 20%, і також буде автоматичне пониження вартості. Це дозволить точно продати проблемні активи.

Оскільки такі пакетні лоти цікаві більшою мірою професійним гравцям ринку (факторинговим компаніям, які займаються роботою з боргами), стягувати борги з недобросовісних позичальників будуть вже вони.